Szukaj w witrynie:         
 Strona główna   Aparaty medyczne   Książki   Programy   Szkolenia   Pole magnetyczne   Sklep 

Pole
elektro-
magnetyczne
EKOMETR
Szkodliwość PEM
 

Szkodliwość pola elektromagnetycznego

Już wiele lat temu stwierdzono, że promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Wielu osobom hasło "promieniowanie elektromagnetyczne" kojarzy się z falami radiowymi czy z promieniowaniem Rentgena. Ten zakres fal elektromagnetycznych jest najlepiej zbadany; szkodliwość tych fal jest dośc dobrze udokumentowana. Bardzo obszernie omawia ten temat na przykład (po angielsku) EMF Health Report.

Rzadko, choć ostatnio coraz częściej, mówi się o szkodliwości pola elektromagnetycznego niskiej częstotliwości. Praktycznie wszystkie odbiorniki sieci elektrycznej emitują promieniowanie o częstotliwości 50 Hz. Takie promieniowanie towarzyszy nam na każdym kroku, w domu i w pracy - jest nieodłącznym towarzyszem cywilizacji. Stale, 24 godziny na dobę, każdy z nas znajduje się pod jego wpływem. Źródłem takich fal są między innymi:
  • silniki elektryczne, a więc odkurzacze, pralki, roboty kuchenne, nawilżacze powietrza, wiertarki, itp.;
  • transformatory, które można spotkać w każdym elektronicznym urządzeniu - radioodbiorniku, magnetofonie, odtwarzaczu płyt kompaktowych, komputerze;
  • kineskopy telewizorów i monitorów komputerów.

Ta krótka lista nie wyczerpuje wszystkich źródeł promieniowania elektromagnetycznego. Jednakże już na jej podstawie można się zorientować, że ciągle żyjemy w smogu elektromagnetycznym. Miejsca szczególnie zagrożone pozwoli odnaleźć miernik pola magnetycznego - EKOMETR.

Czasem zaobserwować można duży poziom pola magnetycznego mimo braku widocznych źródeł promieniowania. Najczęściej jest to spowodowane prądami błądzącymi w ziemi, zazwyczaj związanymi z żyłami wodnymi (żyły wodne są dobrymi przewodnikami prądu). Takie prądy są w dwójnasób niebezpieczne, gdyż kumulują się dwa zagrożenia - spowodowane samym ciekiem wodnym oraz polem elektromagnetycznym.

 

  Pytania i komentarze odnośnie naszych stron prosimy kierować do michal@kolmio.com.pl
(c) Copyright 1998-2023 KOLMIO KiełkowscyData weryfikacji treści: 05-06-2023
Data ostatniej modyfikacji: 17-12-2018
Wersja do druku